Ormanda kalan yapı için imar barışı başvurusu yapılabilir mi?

Serhat Devecioğlu asked 9 ay ago
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Mehaba Suat Bey, tapuda (tek tapu) adımıza kayıtlı tarla vasıflı arazi üzerindeki evimiz (50’li yıllarda yapılmış daha önce sorunu olmayan) Orman kadastro davası sonucu Orman adına hazineye devredilmişti. Daha önce bu ev için imar barışı başvurusu yapmanın fazla bir fayda sağlamayacağını belirtmiştiniz (2 ay önce). Ancak son değişiklikler sonucunda basında da çıkan haberlerde Orman üzerinde kalan yapılar için de kayıt belgesi alınabileceği yazıyor. Sizin bu konuda güncel yorumunuz nedir ?
Bir diğer konu Milli Emlak internet sayfalarında yer alan bazı arsaların vasfı kısmında “Orman” yazıyor, bunlar Orman idaresine ait araziler midir ? Orman adına hazineye intikal etmiş alanlar için kiralama vb tahsis teklifi yapılabiliyor mu ?

Çok teşekkür ederim,

Saygılarımla,

Serhat Devecioglu

1 Answers
Suat SİMSEK Staff answered 9 ay ago
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Merhaba,
Normal koşullarda, orman alanı üzerinde kalan yapılarak imar başvurusu yapılmasını tavsiye etmiyorum. Çünkü (kural olarak) orman alanlarının satışı, kiralanması mümkün değildir. Anayasamızın 169. maddesine göre Devlet ormanlarının mülkiyeti devredilemez.
Zaten Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esasların 7. maddesine göre de “Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların Hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlardan özel kanunları kapsamında kalan ve bu özel kanunlara göre değerlendirilmesi gerekenler dışında kalanlar Bakanlığa tahsis edilir” hükmü yer almaktadır. Burada bahsedilen taşınmazlar mera, orman gibi taşınmazlardır. 
Bu gerekçelerle, normal koşullarda, orman alanı üzerinde kalan yapılarak imar başvurusu yapılmasını tavsiye etmiyorum.
Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde bu orman alanlarında 2/B çalışması yapılabilir ise bu alanların 2/B olarak orman sınırı dışına çıkarılıp kullanıcısına satılması ihtimali söz konusu olabilir. AMA BU SADECE BİR İHTİMALDİR. Bu ihtimali göze almak tamamen yapı sahibine kalmış bir durumdur. Yukarıda anlattıklarım çerçevesinde bu risk göze alınıyorsa imar barışı başvurusu değerlendirilebilir.
 
Suat ŞİMŞEK- Milli Emlak Kontrolörü