İmar barışında Hazine arazilerinin satışıyla ilgili önemli hususlar…

Ömür asked 1 sene ago
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Üstad merhaba.
İmar barışı ile ilgili birkaç sorum olacaktı.
1-Hazine arazisinde 2 katlı ev için başvuruda bulunurken, şahıslar ayrı ayrı mı başvuruda bulunacaklar?
2-Ahır, garaj yeri için de başvuruda bulunulabilir mi?
3-Mera yerlerinde bulunan yapılar için şahıslar başvuruda bulunabilir?
4-Şahıs, Hazine arazisi üzerindeki yapı için yapı kayıt belgesini ve sonrasında tapusuny aldıktan sonra, geriye kalan yer 2886 ya göre mi satılacak?
5-Şahıslar, Tescil Harici yerlerdeki yapılar için başvuruda bulunabilirler mi?
6-Kıyıda kalan yerlerde bulunan yapılar imar barışından faydalanabilir mi?
7-Daha önceden tahsisli olup, tahsisi bittikten sonra vatandaş tarafından kullanılan yerler için fuzuli şagil yapı kayıt belgesi alabilir mi?

1 Answers
Suat SİMSEK Staff answered 1 sene ago
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  1. Her kat için ayrı başvuru yapılması gerekir. Satış ayrı ayrı olmalı. Ama kat mülkiyetine geçmeden bu nasıl olacak, orası muamma.
  2. İmar barışı sadece konutlara özgü olmadığı için tüm yapılar imar barışı kapsamına girer. Ahır vb yapılar dahil.
  3. Kanunen mera için başvuru yapılmasına engel bir durum yok. Meranın ileride satışı mümkün müdür? Eğer imar planı yapılarak 14. madde kapsamında tahsis amacı değiştirilir ve HAzine adına tescil olursa satış mümkündür.
  4. hisseli hale gelen yer tarım arazisi ise özel mevzuatına göre doğrudan satılabilir. Değil ise 4706/4/c deki şartla söz konusu ise doğrudan satılabilir. Doğrudan satışı gerektiren bir şey yok ise 2886 ya göre ihale ile satılmalıdır.
  5. Tescil harici yerler için başvuru yapılabilir. Bunlar tescil edildikten sonra satılır.
  6. Kıyıda kalan yapılar imar barışından faydalabilir bence ama Hazine taşınmazı olarak satış mümkün olmaz.
  7. Daha önceden tahsisli olup, tahsisi bittikten sonra vatandaş tarafından kullanılan yerler için fuzuli şagil yapı kayıt belgesi alabilir.

 
Suat ŞİMŞEK-Milli Emlak Kontrolörü