Tapu tahsis belgesi olan vatandaşların imar barışına başvurması gerekir mi ?

Ercan TAŞAR asked 12 ay ago
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Üstat öncelikle Milli Emlak iş ve işlemleri hususunda katkılarınız ve emekleriniz için teşekkür ederim. Tapu tahsis belgesi olan vatandaşların imar barışına başvurması gerekir mi ?

1 Answers
Suat SİMSEK Staff answered 12 ay ago
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Merhaba,
 
Normal koşullar altında, tapu tahsis belgesine konu taşınmazların  266 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında ilgili belediyeye devredilmesi ve ilgili belediye tarafından da 2981 sayılı Kanun kapsamında tapu tahsis belgesi sahibine satışının yapılması gerekmektedir.
Tebliğ için aşağıdaki linke tıklayınız.
266 SAYILI MİLLİ EMLAK GENEL TEBLİĞİ (2981 sayılı Kanun Kapsamında Hazine Taşınmazlarının Belediyelere Devredilmesi)
 
Bu açıdan bakıldığında tapu tahsis belgesi sahiplerinin imar barışına başvurmasının zorunlu olmadığı görülmektedir.
 
Ancak, gündemden takip edebildiğimiz kadarıyla imar barışı kapsamında Hazine taşınmazlarının satışı daha hızlı gerçekleştirilecek gibi görünmektedir. İmar barışı kapsamında satışın olabilmesi için de imar barışına başvurulması ve yapı kayıt belgesinin alınması zorunludur.
 
Üstelik tapu tahsis belgesi sahiplerinin imar barışına başvurmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 
Ayrıca, 59393 sayılı Kanun’un 73. maddesi kapsamında yapılan kentsel dönüşümde tapu tahsis belgesi sahiplerinin hak sahibi oldukları açıkça belirtilmişken, 6306 sayılı Afet Riskli Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da bu durum açıkça zikredilmemişitir.
 
Bu nedenle tapu tahsis belgesi sahiplerinin de (zorunlu olmamakla birlikte) imar barışına başvurulmasının faydalı olacağını düşünüyorum.
 
 
Suat ŞİMŞEK-Milli Emlak Kontrolörü